İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

İnternette alışveriş yapmanın her geçen gün giderek hızla yaygınlaşmasıyla beraber internette güvenli alışveriş yapmak önemli bir konu haline gelmektedir. Sizlere İnternette güvenli alışverişte dikkat edilmesi gereken noktaları derledik.

 

ÖDEME SEÇENEKLERİNE DİKKAT EDİN


İnternette alışveriş yapan kişiler farklı ödeme seçenekleriyle karşılaşmaktadır. En yaygın olanları kredi/banka kartı ile ödeme, havale/eft ile ödeme ve kapıda ödeme seçenekleridir. Birçok kişi kapıda ödeme seçeneğinin kolay ve güvenilir olduğunu düşünmektedir. Oysa kapıda ödeme sistemi genellikle henüz kurumsal kimliğe sahip olamayan veya güvenirliğini kanıtlamayan satıcılar tarafından tercih edilmektedir. Eğer satıcının güvenilir olduğundan eminseniz kapıda ödeme yöntemiyle alışveriş yapmak elbette daha mantıklı gelebilir. Fakat kapıda ödeme sisteminde diğer ödeme sistemlerine göre ek ücreti bulunmaktadır. Bu ek maliyet de alıcının cebinden daha fazla para çıkmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle birçok site maliyetleri düşürmek için kapıda ödeme seçeneğini tercih etmez. Pek çok kişi de kart ile ödemenin riskli olduğunu düşünmektedir. Eğer tüm dünyada kabul görmüş bir güvenlik sistemi olan 3D Securegüvenlik sistemine sahip bir siteden alışveriş yapıyorsanız sizin için sanal pos ile ödeme yöntemi olan kart ile ödeme seçeneği diğer ödeme seçeneklerinden daha güvenli olacaktır. Çünkü bir alışveriş sitesinin sanal pos ile ödeme yapabilmesi için banka veya diğer resmi ödeme kuruluşlarına güvenilir olduklarını belgelerle kanıtlamak zorundadırlar. Ayrıca kart ile ödeme sisteminde hangi ürünün hangi siteden ne zaman alındığı gibi önemli bilgiler kayıt altında olduğundan dolayı alıcı için daha güvenilir bir ödeme yöntemi olabilmektedir.DAHA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ İÇİN SANAL KREDİ KARTLARINI KULLANIN


Her ne kadar alışveriş yapılan site kendi altyapısının güvenliğini sağlamaya çalışsa da özellikle alıcının kullandığı bilgisayar/telefon ve internet ağındaki zararlı yazılımların veya dikkatten kaçan sahte sitelerin kart bilgilerinizi kopyalama riskine karşı giderek yaygınlaşan sanal kart kullanımı bu riski minimum seviyeye çekecektir. Bunu kullandığınız kartın internet/mobil bankacılık sisteminden veya doğrudan banka şubesinden kolayca yapabilirsiniz.


GÜVENLİ TELEFON/BİLGİSAYAR VE GÜVENLİ İNTERNET AĞI KULLANIN

 

Alışveriş yapılan sitenin güvenliği kadar kişinin kullandığı cihazların veya internet ağının güvenliği de önemlidir. İnternet etkileşiminin giderek yoğunlaşmasıyla beraber güvenlik riskleri de artmaktadır. Kullandığınız cihaza bulaşan zararlı yazılımlar cihazınızdaki kart bilgileriniz dâhil olmak üzere önemli bilgilerinizi ele geçirebilir. Kullandığınız cihazları anti virüs yazılımlarıyla korumaya alın ve zararlı yazılımların bilgilerinizi ele geçirmesine karşı özellikle alışveriş sitelerinde ve bankacılık sistemlerinde güvenli internet erişimini kullanın.

Açıklama: C:UsersErcan MirogluDesktopEkran Alıy5trntısı.JPG

 

ALIŞVERİŞ SİTESİNİNİN 3D GÜVENLİK SİSTEMİNE DİKKAT EDİN

 

Bir alışveriş sitesinin bir veya birden fazla ödeme seçeneği sunması mümkündür. Sanal pos ile ödeme seçeneği sunması güvenli olması için önemlidir fakat yeterli değildir. Bunun için ayrıca kart ile ödeme sisteminde tüm dünyada kabul görmüş bir güvenli ödeme sistemi olan 3D Secure isimli güvenlik sisteminin kullandığına dikkat edin. Bu sistemle kartınızdan sizin onayınız dışında para çekilmesine veya harcama yapılmasına izin verilmemektedir.

Açıklama: C:UsersErcan MirogluDesktopEkran Alıntıserı.JPG


ALIŞVERİŞ SİTESİNİNİN SSL SERTİFİKASINA DİKKAT EDİN


Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Bu sistem kart bilgilerinin başka kişiler tarafından kopyalanmasını engelleyen bir sistemdir. SSL sertifikasına sahip olmayan her sitenin güvenliği olmadığını söylenemez ama bu sertifikaya sahip sitelerin güvenlik önlemi aldığı söylenebilir. SSL sertifikasına sahip sitelerin adres çubuğunda site adresinin başında kilit işareti bulunmaktadır. Ayrıca site adresinin https://www.mirobey.com/ örneğindeki gibi https:// uzantısı ile başlamasına dikkat edin.

Açıklama: C:UsersErcan MirogluDesktopEkran Alıntısı.JPG   


Açıklama: Easy4SSL HTTP ve HTTPS Protokolleri Arasındaki Fark Nedir?

 

SİTEDE İLETİŞİM BİLGİLERİNİN BULUNMASINA DİKKAT EDİN


Alışveriş deneyimi sürecinde ve sonrasında bir muhatap bulmak oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle alışveriş yaptığınız sitede iletişim bilgilerinin açık olmasına dikkat ediniz. Unutmayın ki güvenilir kişi ve kurumlar kendilerini gizlemekten çekinmezler.

 

Mirobey Aksesuar

Açıklama: C:UsersErcan MirogluDesktopmirobey.comHazırlanan Görsellerty logo com.jpg

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.